aktualnosci,galeria
“ZAPOMNIANE PIĘKNO”

Tradycyjnie na koniec listopada, a dokładnie 25.11.2017 w dawnej osadzie Budniki odbyło się wydarzenie Pożegnanie Słońca na 113 dni, zorganizowane przez osadników Krzysztofa Macieja, Pawła oraz legendarnego Wołogóra w towarzystwie jak zawsze pomocnych osób Zygfryda i Korneli Szygula z Ośrodek U Musa z Karpacza oraz Tomasza i Róży Kuklińskich, Ryszarda, OSP Karpacz między innymi Oskara i Patryka.
Spotkanie w Budnikach cieszy się sporą popularnością i tego dnia wzięła udział spora grupa osób, która bardo zaskoczyła organizatorów. Byli turyści z Wrocławia, Poznania, Karpacza, Kowar , Jeleniej Góry i okolic. Miłośnikom Budnik towarzyszyła grupa młodzieżowej straży pożarnej, która odbywała swoje spotkania.
Imprezę rozpoczęła wspólna wędrówka do Budniki, w dwóch grupach, Jedna grupa szła z Karpacza, druga z Kowar. Po drodze uczestnicy podziwiali panoramę Kotliny Jeleniogórskiej i inne napotkane atrakcje. Wszyscy wysłuchali historii o okolicznych zabytkowych atrakcjach i oczywiście Budnik. Należy wspomnieć, że pogoda dopisała choć było mroźno. Kiedy obie grupy przybyły do centrum Budnik, wszyscy uczestnicy zostali powitani przez osadników Budnik Krzysztofa i Macieja. Po oficjalnym przywitaniu gości spotkania i opowiedzeniu historii dawnej osady pojawił się Wołogór, który po nawoływaniach ucieszył wszystkich swoim przybyciem. Nastąpiło wygaszenie lampy naftowej, symbolu Słońca. Był przeprowadzony konkurs z nagrodami na temat wiedzy historycznej o Budnikach. Na wszystkich, czekał  gorący posiłek w postaci żurku z jajkiem i pieczywem, oraz herbata góralska z sokiem malinowym. Wszystko to jak co roku sponsorowali i przygotowali Państwo Kornelia i Zygfryd Szygula,  prowadzący pensjonat „U Musa” w Karpaczu , a pomagali przy posiłku jak zawsze Róża i Tomek Kuklińscy za co im serdecznie dziękujemy. Było też ognisko, na którym pieczono swoje kiełbaski. Nad rozpaleniem  ogniska i jego nadzorowaniem czuwali strażacy z Karpacza, którzy pomagają przy organizowaniu spotkania w Budnikach. Wszyscy uczestnicy spotkania zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z legendą Budnik Wołogórem.
Dzięki działom promocji Karpacz i Kowar udało się zgromadzić wiele gadżetów nagrodowych do konkursu. Ponownie spotkamy się na Powitaniu Słońca, która odbędzie się 17 marca 2017 roku. Do zobaczenia.