aktualnosci,galeria
“ZAPOMNIANE PIĘKNO”

W dniu 24.03.2018 roku wyruszyliśmy o godzinie 9:00 z Karpacza, DW Krucze Skał i Kowar z DW Przedwiośnie, na Budniki aby powitać słońce po 113 dniach nieobecności w dawnej osadzie. Mieliśmy szczęście bo pogoda tego dnia była słoneczna z nie wielką ilością chmurek. W ramach spotkania w Budnikach była druga okazja do świętowania miasto Karpacz obchodzi swoje 600 lat historii. Przy tej okazji Ryszard Rzepczyński przeprowadził jeden z cykli opowieści historycznych miasta pt. Wiosna ludów w Karpaczu. Podczas przejścia z naszego punku spotkania po drodze do Budnik zrobiliśmy przystanki słuchając interesujących historii opowiadanych przez Pana Rzepczyńskiego. Relację Pana Ryszarda można zobaczyć i przeczytać tutaj

Pierwszy Przystanek Historia czyli jak rezerwa piła 170 lat temu.

Po przybyciu na miejsce, czekało na wszystkich ciepły żurek oraz herbata malinowa z nad strumienia „Malina”, bo tam była grzana. Wszystko serwował Pan Zygfryd z żoną Kornelią z Ośrodka u Musa z Karpacza oraz pomocnicy Róża i Tomek stali bywalcy spotkań i nie zawodni pomocnicy przy naszych spotkaniach.

Pyszny żurek i herbatka Malinowa wszystko podgrzewało się  w kociołkach nad ogniskiem. Przygotowane było drugie ognisko do pieczenia kiełbasek. Nad  ogniskami czuwała Ochotnicza Straż z Karpacza, którzy też cały czas pomagali w innych czynnościach. Wszyscy przybyli, po wędrówce zaczęli się posilać. Miłośnicy Budnik oficjalnie przywitali przybyłych na spotkanie i pokrótce przedstawili  historię osady i nauczyciela z Budnik, który zapoczątkował Powitanie i Pożegnanie Słońca. Wszyscy zebrani po wysłuchaniu opowieści przywoływali donośnym głosem Wołogóra, który wyjawiał się z kierunku Ponurej Kaskady przechodząc przez tajemniczy dym wydobywający się z pod śniegu. Wraz z Wołogórem odbyło się symboliczne przywitanie słońca, poprzez zapalenie, lampy naftowej. Po przywitaniu słoneczka wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie grupowe oraz w małych grupkach z osadnikami. Rozdawane były drobne upominki ufundowane przez UM Karpacza i Kowary dla wszystkich przybyłych na spotkanie. Miłośnicy Budnik opowiadali historię i opowieści o losach dawnych mieszkańców Budnik. Nawiązywały się liczne rozmowy i pogawędki między uczestnikami. Na spotkanie przybyła spora grupa osób z Bogatynia, a wraz z nimi Pan który grał na harmonii znane utwory biesiadne do których wszyscy znali słowa i wspólnie śpiewali. Gdy spotkanie dobiegało końca, pożegnano Wołogóra, który odszedł w głąb lasu do swoich obowiązków by wrócić na kolejne spotkania.

Dzięki sponsorom udało się zgromadzić wiele gadżetów nagrodowych do konkursu. I tutaj  należą się podziękowania dla Działu promocji Karpacza i Kowar za przekazanie gadżetów konkursowych. Dziękujemy Panu Zygfrydowi i Korneli Szygula z Ośrodka U Musa z Karpacza ul Parkowa 1 za przygotowanie ciepłego posiłku, Miłośnicy Budnik kierują podziękowania dla Ochotniczej Straży Pożarnej z Karpacza głownie dla Oskara i pozostałych osób. Ponownie spotkamy się na Pożegnaniu Słońca, która odbędzie się w 24 listopada 2017 roku. Do zobaczenia.