BUDNIKI HISTORIA BROWARNICTWA

Wraz z rozkwitem turystyki w Karkonoszach w XVIII wieku rozkwita browarnictwo. Na szczególną uwagę zasługują manufaktury browarnicze w małych miejscowościach i osadach. Jedną z nich jest osada Budniki. Przez którą przebiega szlak z Karpacza do Kowar na przełęcz Okraj i w drugim kierunku na Skalny Stół i dalej na Śnieżkę. Wcześniej przebiegał przez Budniki szlak zwany „Tabaczna Ścieżka”, prowadziła z Karpacza, który znajdował się w Prusach na Okraj w kierunku Austrii. Tym szlakiem przemycano tabakę i inne artykuły. To przyczyniło się do powstania pierwszego schroniska w tej osadzie. Początkowo był to dom noclegowy. Z biegiem czasu powstała restauracja i lokalny Browar. Pierwszym właścicielem schroniska był Hein. W składniki do produkcji piwa głównie zaopatrywał się w Austrii, szczególnie w szyszki chmielu. Jęczmień sprowadzał z Hirschbergu dzisiejszej Jeleniej Góry. Natomiast wodę do warzenia piwa czerpał z pobliskiej studni powyżej schroniska. Z tą studnią związana jest legenda, która posiadała cudowną moc za sprawą Wierzcholców. O czym można przeczytać w naszej legendzie „Studnia Wierzcholców”.
Początki produkcji piwa były bardzo prymitywne. Nie zawsze produkcja się udawała w sposób smakowy, ale z biegiem czasu nabierano wprawy i piwo posiadało swój charakterystyczny smak co czyniło go wyjątkowym. Później tajniki i receptura warzenia była przekazywana kolejnym właścicielom schroniska. Piwo produkowano w dwóch gatunkach jasne nazwane „Wołogór” i ciemne zwane osadnik. Oba gatunki sprzedawały się bardzo dobrze. W ten złoty trunek zaopatrywali się mieszkańcy Budnik i pobliskich miejscowości oraz turyści. W późniejszym czasie sprzedażą piwa trudniła się Pani Kretschmer, która powyżej schroniska prowadziła naleśnikarnię.
Tradycja warzenia piwa w Budnikach zakończyła się wraz z upadkiem schroniska w latach 50-tych ubiegłego wieku.
Warto byłoby wskrzesić Schronisko z browarem, gdyż przez Budniki odbywa się co raz większy ruch turystyczny.
Nieistniejąca osada Budniki nabyła popularności z chwilą opublikowania walorów turystycznych, historycznych i legend oraz cyklicznych spotkań Przywitania i Powitania Słońca na których gości legenda Budnik Wołogór.
Autor. Krzysztof Paliga

Scroll to Top